
Jakie powinny być dobre buty w góry?
buty w górach to jak opony w samochodzie. Są odpowiedzialne za bezpieczeństwo, bo jako jedyne mają kontakt z nawierzchnią. Jeśli ta nie będzie pod odpowiednią kontrolą, to może dojść do wypadku.
W górach nie ma żartów. Nieważne, czy idziesz na jednodniowy spacer, czy planujesz via ferratę. Buty to absolutna podstawa. Możesz mieć najlepszy plecak, świetną kurtkę, ale jeśli masz słabe buty, to i tak przegrasz z terenem. Poniżej wyjaśniam, na co zwrócić uwagę stojąc przed wyborem obuwia w góry.
Cechy dobrego buta
Dobre obuwie to nie tylko jego świetny design. To przede wszystkim jakość materiałów oraz pewne specyfikacje.
1. Stabilna podeszwa
Buty górskie muszą mieć twardą i przyczepną podeszwę. Najlepiej z bieżnikiem Vibram lub podobnym. Chodzi o to, żebyś się nie ślizgał na mokrych kamieniach i miał dobrą kontrolę na zboczach. Im trudniejszy teren, tym twardsza podeszwa się przydaje.
2. Wysoka cholewka
Dobre buty w góry najczęściej mają wysoką cholewkę, czyli sięgają za kostkę. Dzięki temu:
- chronią stawy przed skręceniem,
- nie wpadają do środka kamyki, piach ani śnieg,
- lepiej trzymają stopę na stromiznach.
Na letnie, łatwe szlaki mogą wystarczyć buty podejściowe (niższe), ale na poważniejsze wędrówki – lepiej brać wysokie.
3. Wodoodporność
Nie zawsze świeci słońce, a błoto, potoki i deszcz to norma w górach. Membrana typu Gore-Tex (lub inna) to złoto – buty nie przemakają, a jednocześnie oddychają. Mokre stopy to szybka droga do odcisków i frustracji.
4. Dobre dopasowanie
But musi trzymać stopę, ale jej nie ściskać. Za duże – będziesz się obijać. Za małe – odciski gwarantowane. Najlepiej mierzyć buty w skarpetach trekkingowych i z lekkim luzem na palce (szczególnie przy zejściach). Zasada: nie kupuj na styk.
5. Twardość i sztywność
Buty dzielą się na klasy sztywności – od bardzo miękkich (na spacery) po mega twarde (na wspinaczkę i raki). Na typowe góry (Tatry, Alpy, Dolomity) dobrze sprawdzają się średnio twarde modele, które:
- dają wsparcie,
- nie męczą nóg
- nadają się też na lekkie ferraty.
6. Wentylacja i wyściółka
Buty muszą oddychać – szczególnie latem. Wewnątrz powinny mieć antybakteryjną, dobrze odprowadzającą wilgoć wyściółkę. W przeciwnym razie – stopy będą się pocić, a ty wrócisz z zapachem, który powali każdego.
Modne buty górskie?
Oczywiście. Dobry but nie musi wyglądać brzydko i topornie. Można połączyć modę z wygodą i dobrac dla siebie coś estetycznego i komfortowego. Wielu producentów stara się dopasować do klientów i tworzy dla nich innowacje godne współczesnych lat.
Przykładem modnych i znanych w świecie firm są: Salomon, La Sportiva, Scarpa i The North Face. Modele jak Salomon X Ultra czy Quest są mega techniczne, a jednocześnie wyglądają nowocześnie i pasują nawet do miejskich stylówek. Model Sportiva TX4 albo Ultra Raptor II Mid to turbo styl + funkcjonalność.
Z kolei Seria Mojito od włoskiej firmy Scarpa to już kult – niby miejskie, ale spokojnie dają radę na lekkich szlakach. A przy tym wyglądają tak, że nie wstyd wejść w nich do kawiarni po zejściu z gór.